Tinklaraštis

Odontologo kėdės patogumas – kokybiško gydymo pagrindas

2019 10 21

Pagrindinis baldas odontologiniame kabinete daugeliui vis dar atrodo paciento kėdė. Pažangios klinikos atsakingai renkasi šias kėdes, siekdamos užtikrinti maksimalų savo pacientų komfortą. Toks požiūris yra sveikintinas, nes patogi, kokybiška kėdė yra pirmasis žingsnis link sklandaus ir efektyvaus gydymo. Vis dėlto, ne ką mažiau svarbi yra ir gydytojo odontologo kėdė. Deja, šis baldas, nors ir dažniausiai naudojamas, dažnai yra nuvertinamas. Nepakankamai ergonomiška odontologo kėdė gali ne tik neigiamai paveikti odontologo sveikatą, bet ir gydymo kokybę. Į kokius kriterijus reikėtų atsižvelgti, renkantis gydytojų odontologų ir asistentų kėdę?

 

 

 ODONTOLOGINIAI ĮRENGINIAI

 

Odontologų ir asistentų poreikiai – specifiniai

Kiekviena odontologo darbo diena prasideda ir baigiasi ne pačioje patogiausioje padėtyje – palinkus virš paciento ir pasukus viršutinę kūno dalį bei kaklą. Dėl ilgai trunkančios statinės kūno padėties, pasikartojančių judesių, darbo su vibruojančiais instrumentais atsiranda raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai, pasireiškiantys skausmu apatinėje nugaros dalyje, kaklo ir sprando skausmais. Įvertinus gydytojų odontologų bei asistentų darbines padėtis, judesius ir dažną atsisėdimą bei atsistojimą, tampa akivaizdu, kad jų poreikiai yra visai kitokie, nei dirbant prie stalo su kompiuteriu. Vadinasi, renkantis odontologo kėdę, įprastoms kėdėms taikomų reikalavimų nepakanka.

 

„Karštųjų zonų žemėlapis“

Sėdint, skirtingoms kūno sritims – nugarai, sėdmenims, šlaunims ir pėdoms – tenka nevienodas krūvis. Klaidinga manyti, kad varginantys nugaros, kaklo, sprando skausmai yra neišvengiama odontologo darbo dalis. Paskirsčius judėjimą ir krūvį, galima sumažinti lėtinį raumenų nuovargį ir skausmą. Kiekybiškai įvertinti ir teisingai paskirstyti krūvį padeda šiuolaikinės technologijos. Sudaromas „karštųjų zonų žemėlapis“, kuris taip pat parodo vietas, kur kraujo patekimas į audinius yra ribotas. Projektuojant sėdimąjį paviršių, būtina atsižvelgti į šias „karštąsias zonas“ ir sumažinti joms tenkantį krūvį, tolygiai jį paskirstant po visą kėdės paviršių. Kai sėdimoji dalis yra pasvirusi į priekį, klubai atsiduria aukščiau kelių, todėl dubens kaulai gali netrukdomai pasvirti į priekį. Sėdimajai daliai tenkantis krūvis tolygiai pasiskirsto po visą sėdimąjį paviršių, o dalis stuburui tenkančio krūvio perkeliama į pėdas.

 

 

 

 

 

 ODONTOLOGINIAI ĮRENGINIAI

 

Kokybiškos odontologo kėdės savybės

 

  1. Lengvas reguliavimas. Sėdynės ir nugaros atlošo aukščio bei pasvirimo reguliavimas turi būti paprastas, išgaunamas iš natūralių judesių. Jei reguliavimas yra sudėtingas, reikalaujantis papildomų pastangų ir dėmesio, jis kelia stresą gydytojui bei apsunkina raumenų ir kaulų sistemos darbą.
  2. Atrama nugarai. Atrama turi tinkamame aukštyje ir reikiamu kampu prilaikyti apatinę juosmens dalį taip, kad stuburo padėtis įgautų neutralią „S“ formos padėtį, kai sąnariams ir raumenims tenka mažiausia apkrova, o taisyklingos kūno padėties išlaikymui nereikia naudoti papildomos energijos. Tai yra išskirtinis ir visai kitoks reikalavimas nei įprastoms kėdėms darbui prie stalo su kompiuteriu.
  3. Patogi sėdimoji dalis. Sėdėti turi būti patogu ir saugu net sėdimajai daliai pasvirus į priekį. Tinkamas sėdimosios dalies pagrindas turi tolygiai paskirstyti svorį po visą kėdės paviršių bei netrukdyti šlaunų kraujotakos.
  4. Dinaminis prisitaikymas. Sėdynės pagrindo struktūra turi lanksčiai atkartoti gydytojo judesius. Sėdynės zonos po šlaunimis turi būti minkštesnės, kad netrukdytų kraujo cirkuliacijos į apatines galūnes. Sėdmenys ir šlaunys yra pačios svarbiausios zonos, kurioms būtinas dinaminis paviršiaus prisitaikymas.

Besirūpindami pacientų sveikata, odontologai neturėtų apleisti ir savosios. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad kėdė atitiktų minėtus reikalavimus. Idealiai prisitaikanti prie gydytojo kūno, ergonomiška kėdė palaiko tinkamą sėdėjimo padėtį be jokių papildomų pastangų ir savikontrolės. Laisvi, nesuvaržyti judesiai padės išvengti nuovargio net įtempčiausią darbo dieną.

Konsultacija dėl klinikos įrengimo

 

 

Projektų vadovė Vaida Kirstukaitė

Mob. tel: +370 620 77 800

El. paštas: vaida@mardentas.lt